Outsourcing HR – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?

Outsourcing HR to usługa dedykowana zarówno małym firmom, jak i dużym przedsiębiorstwom. Korzyści z niej płynące będą miały wpływ na pracę zespołu, zadowolenie klientów, a w dłuższej perspektywie także na ekonomiczny sukces zakładu. Warto wiedzieć, kiedy warto skorzystać z outsourcingu.

Twardy HR

Warto pamiętać, iż istnieją dwa typy human resources – miękki oraz twardy. Koncepcje te nierzadko traktowane są jako działania o jednakowym wymiarze. Twardy HR obejmuje przede wszystkim działania związane z prawem pracy. W koncepcji tej personel przedsiębiorstwa traktowany jest przedmiotowo, jako zasób danej firmy, dzięki któremu zakład osiąga swoje zyski. Twardy HR wyróżnia się komunikacją o charakterze wertykalnym. Dział ten wymaga fachowej wiedzy, znajomości przepisów oraz oprogramowania. Wiele firm zleca więc obsługę kadr podmiotom zewnętrznym. Outsourcing obejmuje wówczas prowadzenie akt osobowych, sporządzanie dokumentacji pracowniczej, kontrolę przepisów prawnych, itd. Wybór działań dostosowany jest do potrzeb danej firmy. Często oferowane są również usługi dodatkowe, m.in. rozliczanie czasu pracy, dyżury w przedsiębiorstwie i kwestie związane z BHP. Outsourcing jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, chcących zmniejszyć koszy swojej firmy. Zlecając obsługę kard zewnętrznym podmiotom, przedsiębiorstwo ma dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Nie trzeba ponadto zatrudniać personelu w obrębie firmy, który byłby odpowiedzialny za prawo pracy.

Miękki HR

Zarządzanie personelem polega na traktowaniu pracowników jako źródła do zdobycia solidnej pozycji rynkowej. Potrzeby osób rozpatrywane są indywidualnie. Miękki HR opiera się na środkach, których zasadniczym celem jest motywowanie pracowników do działania na rzecz firmy. W ujęciu tym personel traktuje się w sposób podmiotowy. Zauważane są bowiem jego potrzeby jako członka większego zespołu. Miękki HR coraz częściej zlecany jest podmiotom zewnętrznym. W tego typu przypadkach to profesjonaliści starają się wdrażać rozwiązania przygotowane dla konkretnych osób. Przedsiębiorstwo nie musi wówczas martwić się o dobór środków, który pozwoliłby im pozyskać najlepszych pracowników. W działaniach outsourcerów wykorzystywane są profesjonalne i sprawdzone metody. Dzięki nim pracownicy chcą się rozwijać, co w dłuższej perspektywie ma swoje korzystne odzwierciedlenie w wynikach firmy.

Profesjonalizm outsourcerów jest doceniany przez wiele firm. Często zdarza się, iż obsługa kard jest łączona z usługami płacowymi. Pozwala to skupić się przedsiębiorstwu na innych czynnikach, pozwalających osiągnąć sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj