Jak uzyskać odszkodowanie za lockdown?

Pandemia koronawirusa dla wielu przedsiębiorców była prawdziwą próbą. Wprowadzane restrykcje tylko pogarszały sprawę i powodowały znaczne pogorszenie się sytuacji właścicieli firm. Dla wielu gwoździem do trumny okazał się lockdown. Szczególnie mocno ucierpieli restauratorzy, ale również przedsiębiorcy pracujący w branży hotelarskiej, turystycznej, fitness, handlowe, rozrywkowej i kilku innych. Dodatkowo w opinii wielu specjalistów ograniczenia były wprowadzane nie zawsze zgodnie z prawem, często z pominięciem obowiązujących w takich sytuacjach procedur. Potwierdzają to coraz liczniejsze wyroki sądów. Dlatego też część przedsiębiorców zaczęła starać się o odszkodowania za lockdown, a niektórym udało się otrzymać z tego tytułu niemałe kwoty. Jak zatem uzyskać takie odszkodowanie?

Odszkodowanie za lockdown – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Od początku pandemii władze wielu państw miewało problemy z wprowadzaniem ograniczeń i restrykcji. Nie inaczej było w Polsce. Kolejne zakazy były szczególnie dotkliwe dla właścicieli firm i różnych biznesów. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się mniejsi przedsiębiorcy, którzy z trudnością wiązali koniec z końcem. W wyniku wprowadzonych ograniczeń często z dnia na dzień tracili możliwość generowania przychodu. Nie został wprowadzony również stan wyjątkowy, który zobowiązywałby państwo do wypłaty odszkodowania każdemu przedsiębiorcy, który w jego wyniku poniósł stratę. Sytuacji nie poprawiło zamrożenie gospodarki, które przerzuciło poniesienie kosztów za straty na przedsiębiorców. W wyniku pogarszających się warunków, wielu właścicieli firm zdecydowało się szukać pomocy w polskim prawie. Zaczęli odwoływać się do sądów, by dochodzić swoich praw i znaleźć wyjście z niejednokrotnie krytycznej sytuacji.

Okazało się to być słusznym krokiem, gdyż wielu właścicieli biznesów zaczęło wygrywać zakładane sprawy sądowe. Sama stawka jest bardzo duża. Wiele osób straciło dorobek swojego życia i musi zaczynać wszystko prawie od nowa. Z innymi pandemia obeszła się ulgowo i pozwoliła im zachować część swojego majątku. Zarobili na tym nieliczni, większość straciła. W związku z tym, że lockdown był wprowadzony rozporządzeniami i według opinii ekspertów nie miał nigdy podstaw prawnych, obecnie wielu przedsiębiorców pozywa państwo za szkody związane z zaistniałą sytuacją.

Jak uzyskać odszkodowanie za lockdown?

Droga do odszkodowania za lockdown nie jest prosta. Przede wszystkim należy zebrać wszelkie dowody świadczące o tym, że to właśnie lockdown doprowadził do pogorszenia sytuacji finansowej albo upadku przedsiębiorstwa. Przesłanką są również duże straty finansowe, które poniósł właściciel firmy – nawet jeżeli samo przedsiębiorstwo na tym znacznie nie ucierpiało. Kolejnym krokiem jest wstępne oszacowanie wysokości rekompensaty, która mogłaby pokryć spowodowane decyzjami rządu straty. Szczególnie ważne jest to, żeby wszystko policzyć możliwie jak najbardziej skrupulatnie. Dotyczy to zarówno wszelkich, poniesionych za sprawą lockdownu strat, jak i roszczeń firmy co do ewentualnej rekompensaty. Kolejny krok jest zdecydowanie najtrudniejszy. Należy w nim wskazać, które dokładnie rozporządzenia wprowadzające lockdown i inne ograniczenia i restrykcje były niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem i które działania zostały wprowadzone aktami prawnymi o niewłaściwej (zbyt niskiej randze). Krótko mówiąc – należy udowodnić, że działania rządu były bezprawne. Kolejnym etapem jest już złożenie odpowiedniego wniosku do sądu.

Dlaczego opłaca się skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

Jak widać, działania, które należy podjąć, żeby mieć szansę na uzyskanie odszkodowania, znacznie przekraczają możliwości, jakie ma większość właścicieli firm. Prawo nie jest nauką ścisłą i w dużej mierze opiera się na interpretacjach. Jest też podatne na manipulacje, co niejednokrotnie zostało udowodnione na różnego rodzaju rozprawach sądowych. Eksperci do tej pory spierają się na temat tego, które rozporządzenia były zgodne z obowiązującym prawem, a które nie i jak do tej pory wciąż daleko jest od uzyskania jednoznacznej, popieranej przez ogół prawników opinii. Uzyskać odszkodowanie więc nie jest łatwo. Wymagana jest do tego gruntowna znajomość prawa i duże doświadczenie w podobnych sprawach. Dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji skorzystanie z pomocy dobrej kancelarii prawnej, która znacznie zwiększa szansę na uzyskanie pozytywnego dla przedsiębiorcy rezultatu. Kancelaria może prowadzić sprawę indywidualnie, choć z drugiej strony wielu przedsiębiorców (na przykład działających w tej samej branży) decyduje się również na pozwy zbiorowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj