E-narada – jakich narzędzi potrzebuje rada nadzorcza online?

Spowodowany pandemią koronawirusa wiosenny lock out utrudnił, a w wielu wypadkach wręcz uniemożliwił pracę organów spółek kapitałowych. Brak uregulowań prawnych, a przede wszystkim skutecznych narzędzi umożliwiających posiedzenia rady nadzorczej online pogłębiał kryzys i niekorzystnie wpływał na kondycję firm.

Rada nadzorcza online w świetle prawa

Przeprowadzanie zebrań i głosowań w trybie niestacjonarnym jest możliwe dzięki zmianom wprowadzonym w Kodeksie Spółek Handlowych w dniu 31 marca oraz 18 kwietnia 2020 (zmiany w ramach przepisów tarczy antykryzysowej). Dzięki zmianie zdalnie możliwa do zwołania jest rada nadzorcza online, zebranie właścicieli, akcjonariuszy czy przeprowadzenie głosowania. Dotychczasowe przepisy wprawdzie nie zabraniały wprost obradowania wirtualnego, ale doprecyzowanie warunków pracy zdalnej rad nadzorczych dało sygnał do opracowania procedur, a przede wszystkim technologii umożliwiających e-narady.

Jak można przeprowadzić zebranie rady nadzorczej online?

Wideokonferencje, portale społecznościowe, głosowanie za pośrednictwem SMS-ów lub e-maili to sposoby zawodne ze względu na bezpieczeństwo danych. Do zdalnej pracy rada nadzorcza potrzebuje solidnej technologii, która zabezpieczy przed atakami hakerów i wypływem informacji na zewnątrz. Technologia powinna być przy tym prosta w obsłudze i przyjazna użytkownikom.

Wiodący producenci oprogramowania wypuścili na rynek produkty dedykowane radom nadzorczym. Program do narad online powstaje we współpracy z zamawiającym – uwzględnia wielkość i potrzeby spółki:
• liczbę uczestników narad – nieograniczona lub w wyznaczonych granicach,
• liczbę i rodzaj głosowań – nieograniczona lub określona, tajne lub jawne,
• Opcje dodatkowe opieki prawnej,
• Możliwość przygotowywania programów narady, listy obecności, treści uchwał, protokołu spotkania,
• Pełną analitykę i raportowanie spotkań oraz głosowań rady nadzorczej online.

Wybór określonej opcji wpływa na cenę oprogramowania oraz wysokość rocznych abonamentów. Producent zapewnia wsparcie techniczne oraz aktualizację ze względu na aktualny stan prawny, zmiany w spółce lub nowinki technologiczne.

Dlaczego warto zwoływać rady nadzorcze online?

Niestacjonarny tryb pracy to bezpieczeństwo sanitarne – obecnie w oczekiwaniu na kolejny atak wirusa zaleta nie do przecenienia. W wirtualnych obradach mogą uczestniczyć osoby izolowane na kwarantannie, przebywające w szpitalach bądź na wypoczynku na drugim końcu świata – do e-narady potrzebujemy dowolnego urządzenia z łączem internetowym i wgraną aplikacją.
Rada nadzorcza online pozwala oszczędzić czas – to ważne dla bardzo zapracowanych osób zajmujących stanowiska kierownicze, a tacy ludzie przede wszystkim wchodzą w skład rad nadzorczych.

Zwiększona frekwencja, bezpieczeństwo biologiczne, oszczędność czasu i pieniędzy, szybkość podejmowania decyzji, wygoda użytkowników to niepodważalne zalety oprogramowania do zdalnej pracy i głosowań rad nadzorczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj