Przydatne informacje które warto wiedzieć na temat wypowiadania umowy OC i AC.
Wypowiedzenie umowy OC/AC nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami
Rozwiązanie obowiązującej umowy ubezpieczenia OC/AC jest bardzo proste i sprowadza się do sporządzenia wypowiedzenia umowy oraz dostarczenia go do siedziby ubezpieczyciela przed końcem trwania obecnego ubezpieczenia. W internecie można znaleźć darmowe, gotowe szablony takiego wypowiedzenia. Dokument można złożyć osobiście lub wysłać za pośrednictwem poczty lub przez internet. Nawet jeśli upłynie termin starego ubezpieczenia nie jesteś skazany na kolejny rok z tym samym ubezpieczycielem. Wystarczy, że podpiszesz umowę z nowym ubezpieczycielem, a ten pomoże Ci we wszystkich formalnościach związanych z rozwiązaniem starej umowy i wyda dokument poświadczający obowiązywanie ubezpieczenia OC/AC w ramach jego usług.
Umowa AC nie zawsze przechodzi na nowego właściciela pojazdu
Warto wiedzieć, że umowa AC nie w każdym przypadku automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu na rynku wtórnym. Jeśli chcemy żeby tak się stało – musimy uzgodnić to z poprzednim właścicielem samochodu tak, aby przepisał swoją polisę na nas. Wypowiedzenie umowy OC/AC ma sens także wtedy, gdy znaleźliśmy lepszą ofertę u konkurencji i nie odpowiada nam obecna przynależna do właśnie kupowanego pojazdu. Zmiana ubezpieczyciela to dobry krok w momencie, gdy składki są dla nas za wysokie i mamy za mało wymaganego doświadczenia. W momencie, gdy kupiliśmy pojazd i jesteśmy zadowoleni z ceny składek – nie musimy składać wypowiedzenia umowy OC/AC. Należy jednak zgłosić do ubezpieczalni swoje dane osobowe i potwierdzić, że staliśmy się posiadaczem tego samochodu.
Kiedy warto rozważyć wypowiedzenie umowy OC/AC?
- gdy kończy się okres obowiązywania obecnego ubezpieczenia OC/AC a obecny ubezpieczyciel oferuje takie same (lub nawet wyższe) stawki na kolejny rok
- gdy firma konkurencyjna oferuje lepsze stawki za ten sam okres trwania ubezpieczenia
- gdy podpisujemy umowę z nowym ubezpieczycielem na ten sam pojazd (należy pamiętać o rozwiązaniu poprzedniej umowy aby uniknąć podwójnego ubezpieczenia)