Waluta BitCoin – co to jest?

Pytanie, które nurtuje społeczeństwo

Pomimo tego, że BitCoin istnieje na rynku prawie 11 lat to cały czas większość społeczeństwa zadaje sobie pytania „Czym jest BitCoin?”, „Po co on powstał?” i w końcu „Jak to działa?” i dlatego w tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości

Czym jest BitCoin?

Jest to innowacyjna waluta, której wygoda polega m.in na tym, że wysyłając go do dowolnego miejsca na świecie pomija się wszelkie prowizje, limity czasowe czy też ograniczenia technologiczne, co czyni go walutą nie znającą granic. BitCoin jest jednostką zdecentralizowaną. Oznacza to, że nie posiada ośrodka emisyjnego. To co czyni BitCoina tak luksusową walutą to fakt, że jest on dostępny wszędzie tam, gdzie dostępny jest internet i/lub sieć komórkowa.

BitCoin jako informacja

Dostęp do niej ma każdy użytkownik posiadający wiedzę z zakresu technologii informacyjnych. BitCoin posiada tzw. open source czyli otwarty kod źródłowy, dzięki któremu każdy w dowolnej chwili może sprawdzić jak działa nasza waluta.

BitCoin jako sieć

BitCoin jest walutą internetu, która nie posiada swojego naczelnego wodza, czy nadrzędnego właściciela, który pobierałby zyski z jej funkcjonowania. Sam twórca waluty – Satoshi Nakamoto – w kwestii zmian nie miałby zbyt wiele do powiedzenia gdyby jego projekt zmiany nie spotkał się z  poparciem społeczności. Wszystkie zmiany w protokole są zatwierdzane drogą demokracji przez odpowiednią ilość użytkowników. Kto zatem utrzymuje BitCoina przy życiu? Odpowiedź brzmi społeczność. To wszystko dlatego, że BTC to waluta cyfrowa działająca za pomocą sieci P2P działąjącej na zasadzie równych uprawnień dla wszystkich użytkowników. Dzięki tej społeczności BTC funkcjonuje już prawie ponad dekadę. Jest tak też dzięki temu, że nie ma możliwości, by ktoś zablokował lub przywłaszczył sobie wszystkie nasze BitCoiny pod warunkiem, że przestrzegamy zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj