Jeśli otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty nie możesz popadać w panikę. W naszym dzisiejszym artykule opiszemy czym jest sądowy nakaz zapłaty oraz pokażemy jak się od niego skutecznie odwołać.
Czym jest sądowy nakaz zapłaty?
Sądowy nakaz zapłaty jest pewną uproszczoną nazwą zbiorczą orzeczeń sądów wydawanych na posiedzeniu niejawnym. W skład bowiem sądowych nakazów zapłaty wchodzą:
• nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym;
• nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydany przez e-sąd;
• nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Jak odwołać się od sądowego nakazu zapłaty?
Jeśli dostajesz nakaz zapłaty z sądu to regułą jest, że na wniesienie odwołania jako pozwany masz zaledwie 2 tygodnie. Termin liczony jest zawsze od dnia odbioru przesyłki sądowej.
UWAGA! Jeśli w terminie 2 tygodni nie złożysz odwołania od wydanego przez sąd nakazu zapłaty to ten uprawomocni się i będzie stanowił podstawę do toczenia egzekucji komorniczej przeciwko Twojej osobie.
Jak więc złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty wzór do sądu, aby nie popełnić błędów? Przede wszystkim musisz ustalić jakiego rodzaju nakaz zapłaty został wydany wobec Twojej osoby. Zasada jest prosta:
• jeśli jest to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo EPU to składasz sprzeciw od nakazu zapłaty,
• jeśli jest to nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym składasz zarzuty od nakazu zapłaty.
Co napisać w odwołaniu do sądu?
Składając sprzeciw od nakazu zapłaty albo zarzuty od nakazu zapłaty musisz pamiętać, że ważne jest to, co w składanym piśmie będzie się znajdowało. Zasadniczo nie wystarcza, aby napisać, że „nie zgadzam się z wydanym nakazem zapłaty”. W zdecydowanej większości przypadków – a już zawsze w przypadku nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym – koniecznym będzie sformułowanie stosownych wniosków i zarzutów. Te drugie są szczególnie ważne. Wynika to z faktu, że jeśli nie podniesiesz zarzutów procesowych już w sprzeciwie albo zarzutach od nakazu zapłaty to sąd może je pominąć w dalszych toku sprawy.
Ważne tez jest, aby zachować wszystkie warunki formalne pisma. Nawet proste pomyłki, jak np. brak podpisu czy niewskazanie stron postępowania albo sygnatury mogą skutkować odrzuceniem środka zaskarżenia. Dlatego zawsze lepiej skonsultować takie sprawy z prawnikiem od antywindykacji. Gdzie szukać pomocy w napisaniu sprzeciwu albo zarzutów od nakazu zapłaty? Korzystając z pomocy prawnej w sprawach oddłużeniowych warto skorzystać z pomocy doświadczonych na tym polu kancelarii prawnych. Na pewno godna polecenia może być Kancelaria EUROLEGE, która w zakresie antywindykacji działa już od wielu lat i przeprowadziła tysiące postępowań sądowych o zapłatę długów. Na pewno korzystne jest to, że możliwość pomocy obejmuje każdy sąd w Polsce, a zgłaszając swoją sprawę wystarczy telefon albo inne urządzenie z dostępem do Internetu.