Podatkowe księgi przychodów i rozchodów – zalety i wady

Podatkowa księga przychodów i rozchodów, czyli KPiR jest jedną z podstawowych form prowadzenia księgowości. Kto może z niej korzystać? Jakie są najważniejsze zalety i wady księgi przychodów i rozchodów? Księga przychodów i rozchodów, czyli tzw. księgowość uproszczona to narzędzie księgowe służące do ewidencjonowania przychodów i rozchodów firmy w porządku chronologicznym. Można prowadzić ją samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Księga przychodów i rozchodów – dla kogo?

Z podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą korzystać wybrani przedsiębiorcy po spełnieniu określonych warunków.

Rozliczenia z użyciem książki przychodów i rozchodów mogą prowadzić:
– osoby fizyczne mające pozarolniczą działalność gospodarczą
– spółki cywilne osób fizycznych
– spółki jawne osób fizycznych
– spółki partnerskie

Firma powinna także rozliczać podatek zgodnie z zasadami ogólnymi – skalą podatkową w stawkach 17% i 32% lub liniowo zgodnie ze stawką 19%, a także jej przychody netto nie powinny przekraczać w roku poprzednim 2 mln euro.

Zalety księgi przychodów i rozchodów

Podatkowa księga przychodów i rozchodów umożliwia płacenie podatku od faktycznie osiąganego dochodu.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów pozwala na wliczanie poniesionych wydatków dotyczących uzyskania przychodu w koszty. Dzięki temu przedsiębiorca, który wykazuje wysokie koszty, może zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe.

Firmy wybierające KPiR mogą zatem optymalizować podatki w porównaniu z rozliczeniem w formie ryczałtowej.

Dzięki łatwym w obsłudze programom komputerowym księgę można prowadzić także samodzielnie, chociaż wielu przedsiębiorców decyduje się na pomoc biura rachunkowego, które może kompleksowo zająć się sprawami księgowymi.

Wady księgi przychodów i rozchodów

Z księgowości uproszczonej mogą korzystać tylko wybrani przedsiębiorcy po spełnieniu odpowiednich wymogów wskazanych powyżej.

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów może być żmudnym obowiązkiem, zwłaszcza wtedy, gdy księga ma postać tradycyjną – papierową. Jej prowadzenie jest łatwiejsze za pomocą programów komputerowych lub wtedy, gdy będzie zlecone biuru rachunkowemu.

Dodatkowo, KPiR wymaga prowadzenia innych ewidencji, w tym ewidencji środków trwałych, ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia, kart przychodów pracowników oraz książki kontroli.

Zatem, księga przychodów i rozchodów to dla firmy korzystny wybór pod kątem podatkowym, a dzięki pomocy biura rachunkowego jej prowadzenie może być jeszcze prostsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj