Na czym polega sprzedaż szkody OC i czy to się opłaca?

W przypadku kolizji lub drobnej stłuczki właściciel ubezpieczonego samochodu może liczyć na odszkodowanie. W teorii zasada przyznania takiego odszkodowania jest bardzo przejrzysta i wydaje się nie mieć żadnych kruczków, jednak w praktyce firmy ubezpieczeniowe dążą do zmniejszenie swoich strat i znacznie zaniżają wartość powstałej szkody. W rezultacie, przyznane odszkodowanie nie jest dla nas satysfakcjonujące, ponieważ nie pokrywa w pełni likwidacji szkody. Rozwiązaniem może być sprzedaż roszczeń wobec ubezpieczyciela firmom, które taki odkup oferują. Czy warto skorzystać z takiej możliwości? Podpowiadamy.

Statystyki mówią same za siebie – prawie 90% odszkodowań jest zaniżonych. Niedostosowywanie przyjętych stawek za prace blacharskie i lakiernicze, a także cen części zamiennych do aktualnego cennika warsztatów samochodowych to ogólnie przyjęte praktyki ubezpieczycieli. Firmy te wykorzystują skomplikowaną terminologię i brak świadomości osób, które wykupiły polisę. Bardzo budujący jest natomiast wynik badania, który pokazuje że ponad 90% sporów na drodze sądowej z ubezpieczycielami kończy się na korzyść kierowców.

Czy wiesz, że twoje odszkodowanie może być zaniżone?

Jeżeli miałeś wypadek, kolizję lub drobną stłuczkę i masz wykupioną polisę OC/AC w firmie ubezpieczeniowej, możesz być pewien że dostaniesz odszkodowanie z tytułu tej polisy. Jedyne, czego nie możesz być pewien, to wartości tego odszkodowania i tego, czy będzie ona wystarczająca na pokrycie kosztów powstałej szkody. Ubezpieczyciel, o czym była już mowa, często zaniża tę kwotę na swoją korzyść, wówczas masz trzy możliwości rozwiązania sprawy:

  • możesz przyjąć odszkodowanie z zaniżonej wartości – musisz się liczyć z koniecznością dołożenia własnych środków do likwidacji szkody;
  • możesz wejść na drogę sądową – wiąże się to, niestety, z koniecznością poświęcenia zarówno czasu, jak i środków finansowych (zatrudnienie prawnika, koszty sądowe itd), przy czym nie masz gwarancji wygranej sprawy;

Odkup odszkodowania z polisy – czy to dobre rozwiązanie dla mnie?

Jeżeli uważasz, że twoje odszkodowanie z polisy jest zdecydowanie zaniżone, możesz dochodzić roszczeń na własną rękę lub skorzystać z usług firm, które takim dochodzeniem zajmują się profesjonalnie i gwarantują wygraną sprawę.

Zasadniczo, z dopłaty do odszkodowania skorzystać może każdy kierowca, który wykupił polisę ubezpieczeniową OC. Ważny jest jednak jeden warunek, jego pojazd nie powinien ulec uszkodzeniu przez ostatnie trzy lata od wypadku. Oczywiście, szkoda może zaistnieć wyłącznie z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest wykupienie polisy AC, która pokrywa wszystkie szkody, niezależnie od okoliczności w jakich powstały.

Co zyskuję dzięki sprzedaży roszczeń wobec ubezpieczyciela?

Sprzedaż roszczeń wobec ubezpieczyciela niesie ze sobą same korzyści. Środki, które uzyskuje poszkodowany w ramach dopłaty od firmy, zajmującej się odkupem szkody, pozostają jego własnością, niezależnie od finału sprawy sprawy. Wszystkie działania, które należy poczynić w celu uzyskania należytego odszkodowania za szkodę, po podpisaniu umowy z właściwą firmą, leży już po jej stronie. Co ważne, kwota odkupu jest znana osobie poszkodowanej nawet przed podpisaniem umowy, zatem może być ona pewna że całkowita wartość tego odszkodowania pozostanie niezmienna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj