Wnioskowanie o kredyt hipoteczny to decyzja wiążąca się z ogromnym zobowiązaniem, warto zatem odpowiednio przygotować się do tego procesu, i świadomie podejmować decyzje. Zwykle zaczynamy rozglądać się za kredytem i dostępnymi ofertami banków kiedy mamy już wybraną jakąś nieruchomość. Jakie dokumenty oraz formalności są niezbędne do sfinalizowania transakcji?
Wkład własny oraz zdolność kredytowa
Te dwa czynniki są niezbędne do tego, by uzyskać pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Zgodnie z zarządzeniami finansowymi w Polsce, minimalny wkład własny plasuje się mniej więcej na poziomie 15-20 % wartości nieruchomości. Oznacza to, że bank finansuje pozostałą część kwoty za zakup nieruchomości, a wkład własny klienta jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem tej inwestycji. Zdolność kredytowa natomiast oceniania jest przez bank na podstawie dochodów miesięcznych wnioskodawcy, i tego, czy jest on w stanie spłacać miesięczną należność kredytową w perspektywie następnych lat. W związku z tym warto wcześnie pozbyć się większych zobowiązań finansowych takich jak pożyczki czy kredyty, by mieć większą pewność co do pozytywnie rozpatrzonego wniosku przez bank.
Dokumenty, wnioski i formalności
Kredyt hipoteczny i wszelkie formalności związane z nim są zwykle dość czasochłonne, a banki wymagają mnóstwa zaświadczeń oraz dokumentów niezbędnych do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Wszelkie formalności pomoże załatwić dobry doradca kredytowy, który w naszym imieniu jest w stanie załatwić o wiele szybciej większość formalności oraz pokierować klienta co do pierwszeństwa przekładania dokumentów oraz innych, niezbędnych formalności. Jednymi z najważniejszych dokumentów są oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony, oświadczenie o dochodach, oraz wszelkie informacje oraz operat szacunkowy nieruchomości, na którą ma być przeznaczony kredyt hipoteczny.