Jak szybciej spłacić dług?
Budżet

Jak szybciej spłacić dług?

14 marca 2018

Masz kredyt? Debet? Lub może zapożyczyłaś się u kogoś? Nie przejmuj się, bo dzisiaj podpowiem Ci jak możesz zaoszczędzić, aby szybciej spłacić dług.

Aby szybciej spłacić kredyt lub inne zadłużenie finansowe trzeba zacząć je nadpłacać. Niby logiczne i każdy o tym wie, tylko skąd wziąć na to pieniądze? Przede wszystkim zastanów się czy istnieje sposób, dzięki któremu możesz zarobić trochę dodatkowych pieniędzy. Może nadgodziny w pracy? Premia? Wygrana w totka? Nie masz takiej możliwości? Ja też nie miałam, jednak udało mi się uporać z zaciągniętym kredytem. Już Ci zdradzam jak to zrobiłam „domowymi” sposobami.

1. Zacznij prowadzić domowy budżet.
Dowiesz się jak zacząć we wpisie pt: „Jak oszczędzać – Budżet miesięczny to pierwszy krok”. Szybko zauważysz na co wydajesz najwięcej pieniędzy i gdzie możesz obciąć wydatki. Proponuje najbardziej przyjrzeć się pieniądzom przeznaczonym na jedzenie i zachcianki. W tych miejscach praktycznie zawsze można przyoszczędzić. Nie wiesz jak? Napisz komentarz, a razem zastanowimy się jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej optymalne.

2. Zacznij planować posiłki.
Na początek przeczytaj cykl dot. Planowania tygodniowego menu. Nie ma się co oszukiwać, nie będzie łatwo, jednak z czasem nabierzesz takiej wprawy, że nie tylko będziesz dobrze jadła, ale zaoszczędzisz sporo czasu i przede wszystkim pieniędzy, którymi nadpłacisz zaciągnięte zadłużenie. Dodatkowo nie wydasz majątku w restauracjach lub kupując dania na wynos. Będzie to miało również pozytywny wpływ na Twoje zdrowie oraz sylwetkę, ponieważ pizza lub inny fast food co drugi dzień nie będą miały litości dla Twoich bioder 😉
Jeżeli twierdzisz, ze nie nasz na to czasu, to odwiedź blog Niedzielny kucharz, gdzie dowiesz się jak w jeden dzień przygotować posiłki na cały tydzień. Ja byłam zachwycona lektura i sporo inspiracji wprowadziłam do naszego codziennego życia.

3. Zoptymalizuj wydatki na transport
Jeżeli jeździsz do pracy samochodem, to zastanów się czy nie powinnaś zabierać kogoś ze sobą. Dzielenie kosztów dojazdu na pewno wyjdzie Ci na dobre 😊 Jeżeli nie ma takiej możliwości, to karta komunikacji miejskiej lub rower mogą być dobrym wyjściem z sytuacji.

4. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków
Mogą to być np: prenumerata czasopisma, nałóg kupowania kawy/kanapki w drodze do pracy, abonamenty (telefoniczny, TV) lub zbyt wygórowany rachunek za telefon. Ja np. mam nielimitowany internet w telefonie, w związku z czym poprzez Hotspot wykorzystuje go w komputerze, dzięki czemu nie mam dodatkowych wydatków z tym związanych i oszczędzam ok 50 zł miesięcznie.

5. Ogranicz wydatki na spotkania ze znajomymi
Zamiast do knajpy i restauracji zacznijcie chodzić do siebie nawzajem na imprezy składkowe lub w cieplejszych okresach grillujcie 😊 Można na tym sporo oszczędzić, bo w końcu jedno piwo w barze kosztuje od 6-7 zł, a przeciętna jego cena w sklepie to ok 3zl 😉

6. Pozbądź do zbędnych rzeczy
Przejrzyj je i te, które są w dobrym stanie sprzedaj. Pozbędziesz się gratów, a przy okazji zarobisz dodatkowa gotówkę, która możesz oddać spłacając dług.

7. Zrezygnuj z używek
Rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu itp pozwoli Ci zachować sporo pieniędzy, którymi nadpłacisz kredyt.

Sporo innych, bardzo cennych rad znajdziesz na blogu mojego guru finansowego – Michała Szafrańskiego. Zachęcam do przeczytania m.in tego wpisu.